Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

BÜYÜKLERİN NAMAZI

Posted by Site - Yönetici Ocak 24, 2008

Namaz İnsanı Doğrultur. Evliyâullâh kimlere denir,ASOFYA ,ayasofya

BÜYÜKLERİN NAMAZI

Hadis-i Şerif: “Kim cuma günü guslederse, sonraki cumaya kadar (mânevi) bir temizlik içerisinde olur.” (İbn-i Huzeyme, Sahîh)

Hz.Ali (k.v.) namaza duracağı vakit benzi sararır ve vücûdu titrerdi. “Size ne oluyor. Yâ Emîr’el-Mü’minîn? diye sorduklarında:

“Allahü Teâlâ’nın yerlere, dağlara ve göklere arz edip de onların kabulünden kaçındıkları ve benim boynuma aldığım ilahi emaneti teslim zamanı gelmiştir, nasıl korkmayayım? diye cevap verdi.

Abdest alırken rengi solardı. Bunun sebebi sorduklarında: “Kimin huzûruna çıkmak için hazırlandığımı biliyormusunuz?” diye cevap verirdi.

Hâtem-l Esam (r.a.)’a namazından sorulduğunda: kılacağım yere gier, orada oturur, kendimi maddi ve manevi olarak hazırlar, aklımı başıma alır, sonra namaz için ayağa kalkarım. Kâbe’yi iki kaşım arasına, Sırat’ı ayaklarımın altına, cenneti sağıma, cehennemi soluma alır, Azrâil’i arkamda ve bu namazı son namazım diye kabul eder, korku ve ümit ile Rabbü’l-âlemin’in huzurunda durur, tahkik ile tedbir alır, ağır ağır ve manasını düşünerek Kur’an okurum, tevazu ile rüku eder, huşû ile secdeye kapanırım. Namazımı ihlâs ile kılarım. Ondan sonra da yine kabul olup olmadığını bilemem.” diye cevap vermiştir.

TABÎBİN SÖZÜ ŞİFADIR

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hz.Selman ile Ebü’d-Derdâ’yı birbirlerine kardeş yapmıştı. Selman-ı Fârisi (r.a.), Ebü’d-Derdâ (r.a.)’ya yazdığı bir mektupta:

“Hastaları tedaviye başladığını öğrendim. Gerçek tabip isen öğüdüne devam et. Çünkü sözün şifadır. Değil isen Allah’tan kork, Müslümanların kanına girme” demiştir.

Hz. Ebu’d-Derdâ (r.a.) bu mektuptan sonra sorulan suallere cevap vermekten kaçınmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: