Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Renkli Lens Caiz midir ?

Posted by Site - Yönetici Ocak 15, 2008

renkli-lens-caiz-midir

Renkli Lens Caiz midir ?

Cenab-ı Hak buyuruyor ki;

“Allah şeytana lanet etti ve o şöyle dedi “Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağı ve onlara emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim: Allah’ın yaratışını değiştirecekler.” (Nisa Suresi 119)

Bir hadis-i şerifte:

“Güzellik için iğne ile dövme yapan ve yaptıran kadına, tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrekleştiren ve Allah’ın yaratmasını bozan kadına Allah lanet etsin.”

Bu nassı katialardan anlıyoruz ki; Hiçbir zaruret olmadan yalnız güzellik maksadı ile bedende yapılan değişiklikler haramdır.

Lens meselesine gelince “yukardaki örneklere kıyasla renkli lens caiz değildir” diyebiliriz.Çünkü bundada bi zaruret yok.Şeffaf lensler mevcud piyasada.Cenab-ı hakkın verdiği göz rengini değiştirmeye çalışmanın,diğer estetik faaliyetlerden ne farkı var?

KÜTÜBÜ SİTTE ZİNET BÖLÜMÜ

Konu : Ziynetle İlgili Çeşitli Meseleler

Ravi : İbnu Abbas

Hadis : İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir.

HadisNo : 2155

İbn Mes’ud (r.a.) den yapılan rivayete göre, adı geçen şu haberi vermiştir:

“Allah (c.c.) güzel görünmek için döğme yaptıran kadınlara, yüzünün kıllarını aldıran kadınlara, dişlerini tıraş ettirerek aralarını açtıran kadınlara, Allah’ın yarattığı (biçim, renk ve görünümü) değiştiren kadınlara lanet etmiştir.”

İbn Mes’ud (r.a.) devamla diyor ki: “Allah’ın Resulü’nün lanetlediği kimseyi ben niçin lanetlemeyeyim…” (Buharî/tefsîr: 59, talak: 5), libas: 82, 84, 85, 87- Müslim/libas: 120- Tirmızî/ edeb:33).

Kadının kaşlarını inceltip hilal şekline sokması, gözünün rengini değiştirmesi, yüzüne ve ellerine çeşitli maddeler sürerek rengini çekici kılması, takma kirpik kullanması, dişlerini traş edip küçültmesi ve aralarını açtırması, takma saç (peruk) kullanması, yüzüne, el ve kollarına döğme yaptırması tahrimen mekruh sayılmıştır.

Zira bu gibi sun’i güzellik hem yabancı erkeklerin dikkatini çeker, hem de kadın olduğundan başka görünmeye başlar. Her iki durumda da fazîlet, ciddiyet, vakar yoktur. Aynı zamanda Allah’ın yaratıp verdiği ten ve rengini, yüz şeklini değiştirme söz konusudur.

Şüphesiz kadının kocasına karşı kendini son derece temiz tutması, güzel koku sürmesi ve tertemiz elbise giymesi müstehabdır. Başkası görsün diye kendini süsleyip sokağa çıkması ise haramdır. Çünkü İslam fitneye sebebiyet verecek, şehvetleri tahrîk ve teşvikte bulunacak her türlü söz ve davranışı yasaklamıştır.

Kadının Evinde Kocası İçin Süslenmesi Sevaptır:

Dinimizce her ne kadar, kadının sokakta ve sokak için süslenip, kokulanması günah ise de, evde karı-koca birbirleri için süslenip, kokulanabilirler. Hiç bir mahzuru yoktur. Bilakis Rasulüllah (s.a.s.), kadının evde kocası için süslenmesini, boyanmasını, kokulanmasını önemle tavsiye etmiş ve: “İsrail kadınları süslenmedikleri için, onların erkekleri zinaya düşmüştür” der.

Müslüman ama cahil kadınların çoğu, kocasına cazip görünmek için, evinin içinde dahi süslenmeyi ve kokulanmayı İslama aykırı sanırlar, oysa kocasının karısına ta’zir cezası verebileceği konulardan biri de, süslenmesini istediği halde kadının süslenmemesidir.

Ama yukarıda da belirtildiği gibi bu süslenme yaratılışa müdahale edecek derecede olmamalı.

Halis Ece Hocaefendi

4 Yanıt “Renkli Lens Caiz midir ?”

 1. elif güneş said

  lens takma kirpik peruk gibi şeyleri takmayı çokama çoookkkk isterim valla ama alamıyorum malesef zaten yaşım tutmuyor ben 12 yaşındayım zararlı olsada bulduğum yerde takıcam ben hırslı bir kızım

  Beğen

 2. gi-zem said

  ama gunah sen seytanla is birligi yapipn

  Beğen

 3. Fatoş said

  Off yaa çoktan aldım ama 1 aydır gri lens kullanıyorum ama gerçek göz rengim kahve atamamda 😣😳

  Beğen

 4. Z. Tomdaşlar said

  Lensin fıtratı değiştirmekle alakası nedir? Lensi gözlük gibi çıkarıp takabiliyorsunuz. Göz bebeğini söküp yerine lens takmıyorlar. Peruk için mesela insan saçından yapılmış değilse takmak caizdir diyenler var. Lens de insan gözünden yapılmıyor. Ayrıca kadının gözünü namahrem erkek görebilir, doğuştan renkli gözlü kadınlar da var.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: