Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Peruk ve takma kirpik takmak caiz mi?

Posted by Site - Yönetici Aralık 18, 2007

peruk-ve-takma-kirpik-takmak-caiz-mi

Peruk ve takma kirpik takmak caiz mi?

“Allah o şeytana lânet etti ve o da, ‘Andolsun ki senin kullarından elbette belirli bir pay alacağım’ dedi. ‘Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de (putlara adak için) hayvanların kulaklarını yaracaklar. Yine onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.’ Kim Allah’ı bırakıp da şeytanı dost edinirse şüphesiz o, apaçık bir hüsrana düşmüştür.“ (en-Nisâ, 4/118–119)

İbn-i Mes’ûd (r.a)’dan rivayetle Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Allah, dövme yapanlara, yaptıranlara, yüzlerdeki kılları alanlara, aldıranlara, güzelleşmek maksadıyla dişlerini törpüleyip aralarını ayıranlara, Allah’ın yarattığı şekli değiştirenlere lanet etsin.“ (Buhârî, Müslim, Tirmizî, Ebû Dâvûd, Neseî, İbn-i Mâce, Ahmed)

Cenâb-ı Peygamber (s.a.v) diğer bir hadîs-i şeriflerinde ise:

“Allah, saç ekleyene, ekletene; ben yapana, yaptırana; dişlerinin başını inceltene, buna razı olana; yüzünden tüyleri aldırana, yüzündeki tüyler aldırıldığı takdirde buna rıza gösterene lanet etmiştir.“ buyurmuştur.( İbn-i Âbidîn, c.15, s.401)

Zikrettiğimiz bu vb. âyet ve hadislerden şu hükümler çıkarılmıştır:

• Kadının eklediği saç veya taktığı peruk; ister kendi saçından olsun, ister başkasının saçından olsun haramdır. Bu peruğu ister mahremlerinin yanında taksın, ister yabancı erkeklerin yanında taksın haramdır. Çünkü bu tarz insan saçından yapılmış peruğu takmak asılda haramdır.

• Kadının eklediği saç; insan saçı değil de başka bir şeyden yapılmış ise (hayvan kılı veya sentetik maddeler gibi); bu durumda peruk takmak, kadına, saçını göstermesi caiz olmayanların yanında haramdır. Kadına, saçını göstermesi caiz olanların yanında bu maddelerden yapılmış peruğu kullanması ise caizdir. Saça, örgü ve perçem yaptırma da bu hükme tabidir. Peruk konusunda her ne kadar kadınlar zikredilmiş ise de, bu husustaki hükme erkekler de tabidirler.

Takma kirpik kullanmak da haramdır. Ancak kadın bunu kocasına süslenmek maksadıyla, kocasının yanında yaparsa caizdir.

5 Yanıt to “Peruk ve takma kirpik takmak caiz mi?”

 1. mavis said

  selamün aleyküm.ben ilahiyat fakültesinde okuyan bir öğrenciyim. acıktan okuyorum ama. sınavlara girerken sacım gözükmesin diye peruk kullanıyorum. yani keyfiyetten değil zorunluluktan dolayı. bu durumda bunun hükmü ne olur?? yine haram mı olur??? simdiden teşekkürler

  Beğen

 2. mavis said

  selamün aleyküm.ben ilahiyat fakültesinde okuyan bir öğrenciyim. acıktan okuyorum ama. sınavlara girerken sacım gözükmesin diye peruk kullanıyorum. yani keyfiyetten değil zorunluluktan dolayı. bu durumda bunun hükmü ne olur?? yine haram mı olur??? ama peruk sacdan değil naylonsu bir şeyden yapılmış.simdiden teşekkürler

  Beğen

 3. Vealeykumselam kardesim,

  Tam İlmihal’de diyor ki:
  (Kadının, insan saçını, kendi saçı arasına örerek birleştirmeyip de, kendi saçına iplikle, bez şeritle bağlamasının ve hayvan kılları eklemenin haram olmadığı, (İbni Âbidin)de, (Hadika)da ve (Fetava-i kübra)da yazılıdır. İnsan ve hayvan kılından ve naylon gibi ipliklerden yapılmış olan, (Peruk) denilen takma saçları kullanmak caiz olduğu anlaşılıyor ise de, ihtiyaç ile ziyneti birbirine karıştırmamalıdır. İhtiyaç için caiz olan şeyi, süs, gösteriş için takmak caiz değildir. Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının başını ve kendi saçlarını peruk takarak örtmesi caiz ve lazım olur. Zaruret olunca, avret yerlerini mümkün olan her şeyle örtmek gerekir. Günahı yalnız saçını vermiş olana ve bakanadır. İnsanın saçını ve herhangi bir organı satması haramdır. Peruk takarak sokağa çıkmak, zaruret olmadan caiz değildir. Çünkü, kadınların yabancılara süslenmeleri haramdır.)

  Sokağa çıkarken peruk takmak zaruretsiz caiz değildir. Erkekler arasında başını açmak zarureti olduğu zaman, kadının peruk kullanması caiz ve lazım olur. Zaruret, başka çare bulamamak demektir. Sadece zaruret halinde peruk takabilirsiniz.

  Mavis kardesim,( Zaruretten dolayi hayvan kılından ve naylon gibi ipliklerden yapılmış olan (Peruk) denilen takma saçları kullanmak ( Krahetle birlikte ) caiz olduğu anlaşılıyor ,Ama Hic bir sey basørtusunun yerini tutmaz,Basørtusunde kulak,boyun ve gerdanliklarinizi kapatabilirken peruk taktiginizda kulak, boyun ve gerdanliklar acik kalma ihtimali vardir,Butun bunlari dusunup ona gøre karar verin, Tercih sizin.

  Allah kolaylik versin insaallah ve size de basarilar diliyorum.

  Allaha emanet olun.

  Beğen

 4. mavis said

  selamün aleyküm tekrar:
  öncelikle bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederimRabbim cümlenizden razı olsun.ben peruk takma zaruretinde bulunduğum zaman kesinlikle boynum ve gerdanlığın açık olmuyor. onları özenli ve kapatacak bir şekilde giyiniyorum. kulağımda biraz sorun oluyor tabi ama genelde cok özenli davranırım. bilgilendirdiğiniz için Rabbim razı olsun
  HAYIRLI GÜNLER….

  Beğen

 5. yugo said

  meraba ben bir erkeğim fakat takma kirpik takmak istiyorum bu günah mı

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: