Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Hz. Âdem’in Çocukları Birbirleriyle Nasıl Evlendi?

Posted by Site - Yönetici Eylül 22, 2007

20Hz. Âdem’in Çocukları Birbirleriyle Nasıl Evlendi

Hz. Âdem’in Çocukları Birbirleriyle Nasıl Evlendi?

İnsanlar Hz. Âdem’le Hz. Havva’dan doğarak çoğalmışlardır. Havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. Bunlardan birisi erkek, diğeri de kızdı. Hz. Âdem, aynı anda doğan ikizleri, bir önce veya bir sonra doğan ikizlerle evlendiriyordu. Habil’le beraber doğan kız çirkin, Kabil’le birlikte doğan kız ise güzeldi. Hz. Adem, Habil’n, Kabil’le beraber doğan kızla, Kabil’in de Habil’le beraber doğan kızla evlenmesini istedi. Fakat Kabil buna razı olmadı, kendisiyle doğan güzel kızı Habil’e vermek istemeyerek kendisi almak istedi.

Hz. Adem buna müsaade etmedi ve Cenâb-ı Hak’tan gelen emir üzerine her ikisinin de Allah’a birer kurban takdim etmelerini söyledi. Bunun üzerine Kabil bir demet buğday, Habil de bir koyunu kurban olarak takdim etti. Bu hâdise Kur’ân’da şöyle anlatılır:

“Onlara Âdem’in iki oğluna dair haberi hak ile oku. Onlar birer kurban takdim ettiklerinde, birisinin kurbanı kabul olunmuş, diğeri kabul olunmamıştı. Kurbanı kabul olunmayan diğerine, ‘Ben seni öldüreceğim’ dedi. O da, ‘Allah ancak takva sahiplerinin kurbanın» kabul eder’ diye cevap verdi.

“Habil şöyle devam etti: ‘Eğer sen öldürmek için elini bana uzatırsan, ben seni öldürmek için elimi kaldıracak değilim. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım. Dilerim ki, sen benim günâhımı yüklenesin de, Cehennem ateşinin ehlinden olasın. Bu da zalimlerin cezasıdır.’

“Sonra nefsi, kardeşini öldürmeyi ona kolay ve hoş gösterdi; o da kardeşini öldürüp hüsrana uğrayanlardan oldu. Sonra Allah, kardeşinin cesedini nasıl örteceğini göstermek için, ona, yeri eşeleyen bir kargayı gönderdi. Kabil, ‘Yazıklar olsun bana!’ dedi. ‘Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtemedim!’ Artık o yaptığına pişmanlık duyanlardan olmuştu.” (Mâide Sûresi, 27-31).

Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmelerinin dindeki yerine gelince; Hz. Âdem’den Peygamber Efendimize gelinceye kadar bütün peygamberler hak dini tebliğ etmişlerdir. Dinin temeli olan îman esasları hep aynı kalmıştır. Fakat şeriat dediğimiz, ibadet ve dünyaya ait işlerde Hz. Âdem’den Peygamberimize kadar her devrin icaplarına, insanların ihtiyaçlarına göre bazı hükümler değişerek gelmiştir. Cenâb-ı Hak her devrin insanının yaşayışını ve menfaatini gözeterek her ümmete ayrı bir şeriat göndermiştir. Mâide Sûresinin 48. âyetinde bu hususta, “Sizin her biriniz için Biz bir şeriat ve açık bir yol tayin ettik” buyurulur.

Bediüzzaman Hazretleri de bu meseleyi şöyle izah eder: “Asırlara göre şeriatlar değişir. Belki bir asırda, kavimlere göre ayrı ayrı şeriatlar, peygamberler gelebilir ve gelmiştir. Hâtemü’l-Enbiya’dan (A.S.M.) sonra şeriat-ı kübrası [büyük şeriatı] her asırda, her kavme kâfi geldiğinden muhtelif şeriatlara ihtiyaç kalmamıştır.” (Sözler, shf. 485).

Meselâ, Yahudiler ancak havralarda, sinegoglarda, Hıristiyanlar sadece kiliselerde ibadet edebilirlerken, biz Müslümanlar (temiz olan) her yerde namaz kılabiliyoruz. Yine sığır ve koyun gibi hayvanların iç yağlan Hz. Musa’nın şeriatında haramken, bizim dinimizde helâldir.

Hz. Âdem ise ilk insan ve ilk peygamberdir. Allah ona da bir din ve şeriat göndermiş ve öğretmişti. O da Allah’ın kendisine gösterdiği şekilde hareket ediyordu. Cenâb-ı Hak, Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmesini de bir zaruretten dolayı helâl kılmıştı. Çünkü insan neslinin artması gerekiyordu. Başka insan da olmadığına göre, bir zaruret olarak kardeşlerin birbirleriyle evlenmesi gerekiyordu. Bu âdet bir süre devam etti, fakat insanlar çoğalınca böyle bir evliliğe ihtiyaç ve zaruret kalmadı ve bu tatbikat da kalkmış oldu.

7 Yanıt “Hz. Âdem’in Çocukları Birbirleriyle Nasıl Evlendi?”

 1. manzer said

  zaman zaman imalı sorularla karşılaşıyoruz ben bu konuda yeterli bilgiye sahip degildim allah hiç bir şeyi sebepsiz yapmaz derdim allah sizden razı olsun bilgilendirdiyiniz için

  Beğen

 2. MUSTAFA said

  bismillahirahmanirahim diyerek başlayayım allah sizden razı olsun islam hakkında şüphe duyanlar bu gibi sorular bana biraz abes geliyo siz islam neyi emrediyorsa onu yapıp her şeyi bizleri yaratan yüce mevlaya bırakın şüpesizki o herşeye muktedirdir

  Beğen

 3. Kamil insan said

  ben okudugum bir kitapta havvanın ilk dogan ikizlerinin Hz Adem den oldugu 2. dogan izkilerinin ise Hzİsa nın durumu gibi yanı babasının olmadıgını okumustum ve cok mantıklı bnce …

  Beğen

 4. ALİ said

  bu bilgiler için gerçekten çok teşekkür ediyorum. hep merak ederdim şimdi ise bu merakım yerini cevaplara bırakmış durumda ALLAH’a emanet olun.

  Beğen

 5. By hoşgörü said

  Allah sizden razı olsun

  Beğen

 6. z.demet said

  öyle bişey olmaz allah tarafından baabsız dünyaya gelen tek kişi isa peygamberdir…

  Beğen

 7. Rasim said

  Araf,11. ayeti okuyun… Sorunuzun ve sorununuzun cevabı orada var… ” Biz sizi yarattık, sonra sizi tasvir ettik sonra da meleklere Adem’e secde edin dedik…(Araf.11.) İkinizi (Adem ve Havva) demiyor, sizi diyor, Arapçada “küm” zamiri 3 ve daha fazlasını ifade eder… Demek ki en az üç adem ve en az üç havva var… Demek ki adem aynı zamanda insan cinsinin ortak adı…. Böylece ensest ilişki gibi iğrenç bir suçu Allah’a yakıştırmamış olursunuz… uharref Tevrat ve İncil hikayelerini okur etkisinde kalırsanız bu kadar açık bir ayeti anlamada gözlerinize perde indirmiş olursunuz… “Kün” (Ol) deyince oluverdiren Allah bir Adem daha yaratmaktan aciz ve mecburen ensest ilişkiye bir kereliğine onay vermiş (Haşa) Allah bu iftiralarınızdan münezzehtir…. Measselam….

  Rasim kardesim, Yorumunuzu tam anlamadim,insan nesli nasil uredi?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: