Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Ramazan orucunu tutmamanın cezası nedir?

Posted by Site - Yönetici Eylül 14, 2007

2Ramazan orucunu tutmamanın cezası nedir,ezan,minare,minarat,adhan,

Ramazan orucunu tutmamanın cezası nedir?

Ebu Ümame el-Bahili Radiyallâhu Anh şöyle rivayet etmiştir:

Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellemin şöyle buyurduğunu işittim:

Ben uyuyorken, iki adam gelip iki koltuğumdan tutarak çıkması zor bir dağa götürdüler ve:
Buraya çık” dediler.
Ben de:
Çıkamam” deyince:
Biz onu sana kolaylaştırırız” dediler.
Bunun üzerine dağa çıkmaya başladım. Ortasına gelince âniden kuvvetli sesler duyuldu.
Ben, “Bu sesler nedir?” deyince:
Cehennem halkının feryadı” dediler.
Tekrar gitmeye başladık. Bir de gördük ki avurtları yarılmış, bu yarıklardan kanlar akan, ayakları bağlanmış bir topluluk!
Ben, “Bunlar kim?” dedim.
Oruçlarını vaktinden önce yiyenler (oruç tutmayanlar)” dediler.

Kaynak : (et-Tergîb ve’t-Terhîb, 2:453.)

 

34 Yanıt to “Ramazan orucunu tutmamanın cezası nedir?”

 1. شكرا

  Beğen

 2. ahmet said

  oruc mu cezası dersen bır yanardagı dusun ve sonra ıstersen tutma derım

  Beğen

 3. hakan said

  çok etkilendim
  ayrıca bilgilendim
  busiteyi açandan allah razı olsun

  Beğen

 4. hakan said

  dini anlatan herşey güzeldir

  Beğen

 5. gülsen said

  Kim ki faziletine inanarak ve mükafatını Cenab-ı Hakk’tan umarak Ramazan ayında oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.(Hadis-i Şerif) Hayırlı Ramazanlar…

  Beğen

 6. gülsen said

  bayadır siteyi ziyaret edemedim (ya taiba-ya tayba) ilahisi çok güzel emeği geçenlerden ve bu siteye ekleyenden ALLAH RAZI OLSUN (AMİN)

  Beğen

 7. Admin said

  Gulsen, yorumlarin icin tesekkur ederiz, ve guzel yorumlarinizin devamini bekleriz. hayirli ramazanlar.

  Beğen

 8. gülsen said

  Admin,ben teşekkür ederim ki bu siteyi kurandan ve emeği geçenlerden İnşallah Allah nasib ederse yorumlarda bulunurum… Allah’a emanet olun.

  Beğen

 9. cemre said

  çok iyi

  Beğen

 10. oya said

  başı kapalı ama aldı ack bi bayann öyle gezmesi günahmıdr peki oruç tutmaya niyed etdi tutdu ama öğleye yakn sıcakdan ve yorgnlukdan oruçunu bozdu günahmıdr ve ne kadar oruc tutması lazm

  Beğen

 11. Oya katdeşim. Başı kapalı ama diger avret sayılan yerler açık olursa o bayan günahkar olur, Oruca niyet etmiş ve ögleye dogru herhangi bir mazereti olmadan orucu bozarsa 61 günü boylar yani ceza olarak 61 gün oruç tutar.Tabii hastalıktan ve benzeri şeylerden dolayı mazereti olursa ozaman bir gün oruç tutar.
  selam ve dua ile.

  Beğen

 12. Oya katdeşim. Başı kapalı ama diger avret sayılan yerler açık olursa o bayan günahkar olur, Oruca niyet etmiş ve ögleye dogru herhangi bir mazereti olmadan orucu bozarsa 61 günü boylar yani ceza olarak 61 gün oruç tutar.Tabii hastalıktan ve benzeri şeylerden dolayı mazereti olursa ozaman bir gün oruç tutar.
  selam ve dua ile.

  Beğen

 13. iremsena said

  eşim ilk 7 gün orucunu tuttu 8.ci gün yemek yüzünden hafif tartıştık ogün orucunu kırdı ve artık oruç tutmuyor bu duruma çook üzülüyorum..aklınca benim yüzümden oruç tutmuyor..acaba günahı banada yazılır mı?

  Beğen

 14. iremsena, eşiniz hastalık,yolculuk veya benzeri şeyler dışında yalnız yemegi bahane ederek orucunu bozduysa 61 gün keffaret (ceza ) lazım gelir.Yemegi bahane etmemeli siz elinizden geldigi kadar yemek yapmışsınız beyiniz begenmemiş bu orucu bozmaya veya oruç tutmamaya sebep degildir, günahı kendisine olur.
  selam ve dua ile.

  Beğen

 15. aynur said

  s.a esim agir isde calistigi icin oruc tutmuyor yalvariyorum tut diye hayir diyorüstüne gidincede yapma böyle diyor cok üzülüyorum banada günahi varmi.ona orucu tutturamiyorum diye yada bisekilde oruc tutmadigi günlerin fidyesini verse olurmu.neolur beni bu konuda aydinlatin

  Beğen

 16. Aleykumselam Aynur kardesim,

  Esiniz oruc tutmadigi icin siz gunahkar olmazsiniz,

  Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevabdır.
  Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır.
  Ama dini bir mazeret varsa oruç tutmamak günah olmaz.
  Hadis-i şerifte, (Özürsüz Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz) buyuruldu. (Tirmizi)

  Oruç tutmamayı mubah kılan özürler_

  1- Hastalık: Hasta olan veya oruç tutunca hastalığı artan kimse, oruç tutmaz veya tutuyorsa bozabilir. Hastaya bakan da, hasta hükmündedir. Hastaya bakmak için sıkıntıya girerse, oruç tutmayabilir.

  2- Sefer: 104 km uzağa giden kimse, 15 günden az kaldığı yerde seferi olur. Yolculukta sıkıntı olur, iş aksar veya kazaya sebep olacak bir durum olursa, orucu kazaya bırakmak caiz olur. Hadis-i şerifte, (Seferde sıkıntı içinde oruç tutmak, iyilik sayılmaz) buyuruldu. (Buhari)

  3- Gebe ve emzikli olmak: Kendine veya çocuğuna bir zarar gelecekse, gebe ve emzikli kadın oruç tutmaz. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, gebeyle emzikli kadına oruç tutmaması için ruhsat verdi, orucunu tehir etti) buyuruluyor. (Ebu Davud, Tirmizi, Nesai)

  Emzikli kadın, kendi çocuğunu veya başkasının çocuğunu emzirse de hüküm aynıdır.

  4- Açlık ve susuzluk: Kendisinde şiddetli açlık ve susuzluk meydana gelen kimse, ölüm tehlikesi varsa veya aklı gidecekse yahut hastalanıp bir zarara uğrayacaksa orucunu bozabilir.

  5- İhtiyarlık: Oruç tutamayan yaşlı kimsenin, iyileşme ihtimali de yoksa tutamadığı günler için fidye verir. 30 günün fidyesi 53 kg. undur. Veya 53 kg. un alacak altın da verilebilir.

  6- İkrah: Oruçlu, (Orucunu bozmazsan seni öldürürüz veya bir uzvunu keseriz) diye tehdit edilmişse, dediklerini yapmaya güçleri yetiyor ve blöf yapmıyorlarsa, oruçlunun orucunu bozması mubah olur.

  Esiniz saglikli ise orucu tutmasi lazim, fidye surekli hastalar ve yaslilar icin verilir.

  Beğen

 17. aynur said

  cok tsk ederim allah razi olsun…esime okuyacagim yazdiklarinizi insallah ondan sonra tutar..

  Beğen

 18. Üzgünüm said

  Selamlar…geçen sene cahilliğimden dolayı bir kaç gün orucumu mazeretsiz bir şekilde bozdum ve çok pişmanım.Ama bu sene ve gelecek senelere çıkarsak hayırlısıyla hiç bozmayacağım.tövbeden başka ne yapmalıyım bir yol gösterirseniz çok sevinirim.cevabınız ve ilginize teşekkürler…

  Beğen

 19. Uzgunum rumuzlu arkadasim, Ramazan orucuna niyet edipte hicbir mazeret olmadan bilerek orucu bozarsaniz o bozdugunuz gunun orucu icin 60 gun keffaret bir gun de kaza olmak uzere toplam 61 gun oruc tutmaniz lazim gelir, bu 61 gun ceza olarak yani mazeretsiz olarak orucu bozmanizdan dolayidir,
  Geceden niyetli orucunu, kasten bozana kefaret lazım geldiği din kitaplarının hepsinde yazılıdır. Kütüb-i sitte isimli meşhur altı hadis kitabından Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi ve Nesai’de mevcuttur. En kıymetli bu beş hadis kitabına inanmayan eğer misyoner değilse cahil veya hain birisidir. Hazret-i Ebu Hüreyre’nin rivayet ettiği hadis-i şerif şöyledir:
  Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

  İslam âlimleri de, geceden niyetli orucunu bir mazeretsiz kasten bozan kimsenin kefaret olarak, varsa bir köle azat etmesini, yoksa peş peşe 60 gün oruç tutmasını, oruç da tutamazsa, 60 fakiri doyurmasını bildirmişlerdir. (Redd-ül Muhtar)

  Beğen

 20. tahir said

  S.A orucumu normalde tutuyorum ama bır gunlugune mazeretım yokken nıyet etmedım orucumu tutmadım bunun bır cezası varmı.bu konuda aydınlatırsanız sevınırım…

  Beğen

 21. Aleykumselam Tahir kardesim, Niyet etmeyip o gun oruc tutmadiysaniz sonra o tutmadiginiz gunun orucunu kaza edersiniz.

  Hic bir mazeret olmadan ramazan orucunu tutmayan hakkinda Peygamberimizin hadisi :
  (Özürsüz Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz) buyuruldu. (Tirmizi)

  Beğen

 22. Tahir said

  Çok Tesekkür Ederim ALLAH razı olsun aydınlattıgınız için Hayırlı Ramazanlar

  Beğen

 23. karadenizmm said

  arkadaşlar ben yeni evliyim eşim normalde oruç tutuyor ama çok bilinçli değil tutmak için tutuyor bu sene ilk 3 gn tuttu ama ufak bir rahatsızlık sonrası bıraktı 10 gündür tutmuyor ben çok kötü durumdayım ailemde 90 yaşında hasta ninem dahi aorucunu bırakmaz bizde oruç bırakılmaz bu nedenle çok sıkıntı yaşıyorum hatta boşanmayı dahi düşünür hale geldim beni mutlu eden tek şey onun dine yakınlığı o dini konularda hassas olmadıkça ben hiçbir problemimiz olmadığı halde mutsuz oluyorum ne yapmalıyım lütfen dini bilgisi ii olan bir arkadaş yardımcı olsun.

  Beğen

 24. Selemunaleykum Karadenizmm kardesim,
  Malesef bilgisizlik ve inanis zayifligimiz bizi ibadetleri hafife almaya gøturuyor,Beyiniz tuttugu orucun karsiliginda Allahin bize verecegi mukafati bir bilse emin ol yanar døner o orucu tutardi,ama dedigim gibi bilgi eksikligi ve inanma zafiyetinden birde belki cevre ve arkadaslarindan etkilenmeden dolayidir ki orucu tutmuyordur.Sizi cok iyi anliyorum ve islami bilginiz varsa ki vardir esinize tatli dil ve guler yuz ile anlatiniz,namazdan ve oructan alacagi mukafatlari anlatiniz ve tutmadigi oruclarin cezasini ve kilmadigi namazlarin cezasini anlatiniz ama dedigim gibi tehdit ile degil tatli dil ile anlatiniz, erkeklerde biraz gurur`da vardir bir hanimin nasihatini kolay kolay dinlemeyebilirlerde onun icin dikkatli olarak tavsiye ve nasihat ediniz.
  Oruc hakkinda bilgiler icin buraya bakip :https://yukarikayalar.wordpress.com/category/oruc/ esinize anlatabilirsiniz.
  Allah yardimciniz olsun.Hayirli ramazanlar.

  Beğen

 25. karadenizmm said

  cevabınız için teşekkür ederim bir sorum daha var eşim at yarışı oynuyor çoğunlukla kazanamıyor çok şükür ama arasıra tutturduğu oluyor;bu kazançlar haram diye biliyorum ben elimden geldiği kadar anlatıyorum ama olmuyor anlamıyor burda bana günah varmıdır sonuçta istemeden de olsa o paradan aldığı şeyler oluyor ve bu parayı dolaylı yönden kullanmış oluyorum çünkü neyi o paradan neyi kendi paramızdan aldığı belli değil; ekonomik özgürlüğüm var;bende çalışıyorum ve ikimizin maaşı karışıyor tabi bu durumda bana günahı nedir ne yapmam gerekir ?

  Beğen

 26. Karadenizmm,
  ALIN TE­Rİ YOK­SA!!!
  Bir yer­den ça­lış­ma­dan yo­rul­ma­dan alın te­ri dök­me­den pa­ra ge­li­yor­sa bu­ra­da kul hak­kı hak­sız­lık zu­lüm var de­mek­tir. Ya­ni bi­ri­le­ri­nin pa­ra­sı hak­sız ola­rak baş­ka­la­rı­nın eli­ne ge­çi­yor de­mek­tir. Bi­ri­le­ri kay­be­di­yor bi­ri­le­ri ka­za­nı­yor de­mek­tir. Bu da bi­ri­le­ri­ni ağ­la­tır bi­ri­le­ri­ni de gül­dü­rür. Ata­la­rı­mı­zı bu­nu şu söz ile çok gü­zel di­le ge­tir­miş­ler­dir: Ağ­la­ya­nın ma­lı gü­le­ne ha­yır et­mez.

  BİR ZA­MAN GE­LE­CEK
  Evet Müs­lü­ma­na mal mülk pa­ra la­zım­dır. Mal mü’mi­nin yar­dım­cı­sı­dır. Ama alın te­ri ile he­lal­den ka­za­nı­lan mal. He­lal ka­zanç mü­mi­ne iyi­lik­te yar­dım­cı­dır ha­ram mal da kö­tü­lük­te yar­dım­cı­dır. Bu­nun için alın te­ri ile ka­zan­ma­ya ha­râ­ma he­la­le çok dik­kat et­me­li­dir.
  Ha­dîs-i şe­rîf­ler­de bu­yu­rul­du ki:
  En gü­zel rızk he­la­le ha­ra­ma dik­kat edi­le­rek alın te­ri ile ka­za­nı­lan­dır.”
  Eli­nin eme­ği al­nı­nın te­ri ile ye! dî­ni­ni sa­tıp ye­me!
  He­lâ­le ha­râ­ma dik­kat ede­rek ça­lı­şıp ka­za­nan kim­se­yi Al­la­hü teâ­lâ çok se­ver.
  Kul hak­kı çok önem­li­dir. Bir ha­dîs-i şe­rîf­te bu­yu­rul­du ki:
  Bir za­man ge­le­cek ki in­san­lar yal­nız ma­lın pa­ra­nın gel­me­si­ni dü­şü­nüp he­lâ­li­ni ha­râ­mı­nı dü­şün­me­ye­cek­ler.”
  Ce­nab-ı Hak ne­re­den gel­di­ği­ne bak­ma­yıp ha­ram mı he­lal mi di­ye dü­şün­me­yen­ler­den ey­le­me­sin!

  AMİN!
  At yarisindan kazanilan parda harmdir.

  Beğen

 27. songul said

  S.M. ben 33 yasindayim ve en son nezaman oruc tuttum hatirlamiyorum bile cok pismanim bundan sonra orucumu zamaninda tutmaktan baska tutmadigim oruclarim icin ne yapabilirim ALLAH RIZASI ici aydinlatin beni ne yapacagimi bilmiyorum simdiden t.s k SLM LAR

  Cevap : Tutamadiginiz oruclari hesaplar kac gun ise kaza edip tutarsiniz,Bugunler kaza orucu tutmaniz icin tam firsati.

  Beğen

 28. GÜLCAN said

  SA BEN ŞİMDİYE KADAR BAZI ORUÇLARIMI TUTTUM BAZILARINI BİLE BİLE TUTMADIM..ŞİMDİ PİŞMANIM TUTMADIKLARIM İÇİN NE YAPABİLİRİM 1 GÜNE 61 GÜN CEZASI BEN 25 YAŞINDAYIM NAPMAM GEREKİYOR?

  Gulcan hanim, Tutmadiginiz oruclar kac gun ise gunune gun oruclarinizi tutarsiniz, mesela 5 sene oruc tutmamissaniz 5×30=150 gun eder, eger oruca niyet etmis iseniz yani herhangi birgun oruca niyet edip baslayip ve ayni gun o orucu kasten bilerek bozmussaniz ozaman keffaret lazim gelir yani bir gun icin 60 gun keffaret ayrica o bir gun icinde 1 gun toplam 61 gun keffaret tutarsiniz, degilse gunune gun tutarsiniz.O kadar gøzunuzde buyutmeyin ve siz baslayin insaallah tutamadiginiz oruclarinizi tutarsiniz sagliginiz yerindeyken.

  Beğen

 29. cansu said

  Selam aleyküm kardeşlerim. Bugün orucun 5. günü. Ben 1 yıllık evliyim. Eşim bu yıl inşaatta calışıyor ve ramazan’a girmeden hep “nasil tutcam,nasil dayancam, belki tutmam” gibi şeyler söyleyip duruyordu. Buda beni çok üzüyodu çünkü benim için oruç tutmayan birisi müslüman sayılmaz. Ona Bakara suresi nin 185.nci ayetinin mealini okudum, tmm tutcam dedi. Bugün sahura kalkamamışız (saati duymadık) ve bu yüzden eşim orucu tutmadı.. çok üzülüyorum 😦 ondan soğuyorum böyle davrandığı için. .. ne desem ona bunun hafife alınacak bi mesele olmadığı nı anlaması için??

  Beğen

 30. Aysel said

  selamün Aleyküm kardeslerim, <benim sorumda diger bayan arkadaslarla nerdeyse ayni, benim kocamda orucunu tutmuyo baslarda bir kac gün tuttu, sonrra ben onun tuttugunu sanarken sigara icerken yakaladim ve oruc tutmadigin ögrendim, tabiki tepkim cok sert oldu, beni kandirabilirsin ama Allahi??dedim… sonra biraktim kendi haline tutmamaya devam etti ve yanimda yapmaya basladi artik bendende saklamadi.Anlatmaya calistim günahini sevabin ama olmadi benim her söyledigim yanlismis gibi buen kendim icin tutuyorum arucu ister tutarim ister tutmam dedi.

  12 yillik evliyim 2 cocugum var onlara karsida k¨ptü bir örnek hergün soruyorlar orusmusun baba diye.ben cok üzülüyorum icim icimi yiyor, birde yurt disindayiz daha cok zorluyo beni kultür farkliligi ve islami kurallara uyulmamasi. ne zaman islam hakkinda biseyler anlatsam kavgayla bitiyor konusmamiz.

  ben bildigim seylerle onu bilgilendirmeye calisirken o iyice uzaklasi saniyorum, ben basimi kapatmak istiyorum o kabul etmiyor, daha önce 4 yil kadar tessettürlü`*idim, u yüzden bosanmaya kadar gelmistik bende son care actim turbanimi. Ama icim rahat degil ne zaman düzelecek onuda bilemiyorum, ne yapmam gerekiyor beni bira bilgilendirebilirmisiniz. bu sebepler bosanmaya sebep olurmu??

  Beğen

 31. ihsan şahin said

  Site Yøneticisi : Sayin “ihsan şahin” Yazdiginiz yorumlar editlenmistir, Ehlisunnet`e uymayan sadece Kur`an diyerek Peygamber Efendimizin Sunnetini hice sayan yorumlariniz silinmistir. Sapik dusunce ve gøruslerinize burda bu sitede izin vermeyiz, Biz hem Kur`ana hem sunnetlere uyan Muslumanlariz.Burasi Ehlisunnet Velcemeat ilkesine noktasi virgulune uyan bir Blog`dur,Allah Hidayet versin.

  Beğen

 32. Algos said

  Hoca ezanı yanlış okudu bende orucumu bozdum orucum bozulur mu ? Kefaret mi gerekir

  Beğen

 33. doğukan said

  orucumu bozmadım ama 1 gün niyetlenmedim oruç tutmadım . bende 61gün tutmalımıyım

  Hayir, Niyetlenmediyseniz gününe gün yani birgun tutarsiniz.

  Beğen

 34. 5387732875 said

  slm ben oruçluyken cok sinirli oluyorum evimizde cok sıcak dayanamıyorum 5 gun tutmadım ne yapmalm bide bazı hocalarımız orucu bozsan 61 gun cezası yok dio dogrumu

  Aleykumselam.Gece sahura kalkip oruc tutmaya niyet edip gunduz hic bir neden yokken ( Yani hastalik veya yolculuk gibi bir mazeret yokken ) orucu bilerek bozarsaniz 61 gunu boylarsiniz, yok eger oruca niyet etmemisseniz o gun oruc tutmadiysaniz 61 gun yerine sadece 1 gun yani o oruc tutmadiginiz gunun yerine tutarsiniz, ama ramazandaki tutulan orucun sevabini alamazsiniz.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: