Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Cennet ve Cehennem’in Ebedîliği

Posted by Site - Yönetici Temmuz 23, 2007

Cennet ve Cehennem’in Ebedîliği,cennet

Cennet ve Cehennem’in Ebedîliği


EBU BEKİR SİFİL

OKUYUCU SORULARI-14 Cennet ve Cehennem’in Ebedîliği

Milli Gazete – 17 Aralık 2005

Soru:

İslam inancına göre ahiret hayatı ebedidir (gerek cennette, gerekse cehennemde).Yani öldükten sonra bizi sonsuz bir hayat bekliyor, Allah-ü Teala’nın da ezeli ve ebedi varlığını göz önünde bulundurunca, sonsuz olan varlıkların sayısı artmış olmuyor mu? Yani bizim varlığımız da Allahın varlığı gibi (gibi denmesi ne kadar doğru bilemiyorum) ebedi mi olacak?”

Cevap:

Cennet’in de, Cehennem’in de varlığı ebedî olarak devam edecektir. Kur’an ve Sünnet nassları, hem Cennet’in, hem de Cehennem’in şu anda mevcut olduğunu, kıyamet, haşir ve hesap süreçlerinden sonra Cennetlikler Cennet’e, Cehennemlikler Cehennem’e gittikten sonra orada ebedî kalacaklarını açık bir şekilde ifade etmektedir. Şu kadar ki, Cennet’e gidenlerin hiç birisi oradan bir daha çıkmayacak, ancak Cehennem’e gidenlerin bir kısmı, yani günahkâr mü’minler, günahları miktarınca azap gördükten sonra Cehennem’den azad edilecek ve ebedî hayatlarına Cennet’te devam edeceklerdir.

Ehl-i Sünnet, bu meselede görüş birliği içindedir. Sadece İbn Teymiyye ve İbnu’l-Kayyım’da bu noktada İcma’a muhalif bir tavır görüyoruz. İbn Teymiyye, er-Redd alâ Men Kale bi Fenâi’l-Cenneti ve’n-Nâr’da, İbnu’l-Kayyım da Şifâu’l-Alîl[1] ve Hâdi’l-Ervâh[2] isimli eserlerinde Cehennem hayatının inkârcılar için dahi ebedî olmadığı görüşünü alabildiğine detaylı bir şekilde işlemiş, tartışmışlardır. Onların Cehennem hayatının ebedî olmadığı görüşünü benimsediğini söylemenin doğru olmadığını düşünenler mevcut ise de[3], �Allahu a’lem� doğrusu, ikisinin de bu konuda belli bir “görüş değişikliği” süreci yaşadıklarıdır.

Cennet ve Cehennem’in ebedîliği konusunda bildiğimiz tek aykırı görüş Cehm b. Safvân’a ve Cehmîler’e aittir. Cehm, sonradan yaratılmış, yani varlıkları ezelî/öncesiz olmayan varlıkların devamlarının da sonsuz/ebedî olamayacağını söyleyerek Cennet’in de Cehennem’in de bir gün fena bulacağını/yok olacağını söylemiştir.

Ancak varlığı kendinden ve zorunlu olan Allah Teala’nın ezelîliği ve ebedîliği ile varlıkta ve devamda O’na muhtaç olan mahlukatın �ve tabii Cennet ve Cehennem’in de� ebedîliği aynı değildir.

Her ne kadar İmam el-Gazzâlî[4] “el-Evvel” ism-i şerifini, Kelamî bir üslup kullanarak bütün mevcudatın, varlığını O’ndan alması ile izah ederken “el-Âhir” ism-i şerifini Tasavvuf terminolojisine başvurarak sülûkun son basamağının marifetullah olması ile açıklamış ise de, konuya yukarıdaki gibi de yaklaşılabilir.

Nitekim el-Hattâbî de Allah Teala’nın devam ve bekası ile Cennet ve Cehennem’in devam ve bekası arasındaki farkı, Allah Teala’nın varlığının ezelî ve ebedî, Cennet ve Cehennem’in ise yok iken var edilmiş olması ile açıklamıştır.[5]

Bu durumda bizim varlığımızın sonsuzluğunun, Allah Teala’nın varlığının sonsuzluğu “gibi” olmayacağını, zira bizim sonsuzluğumuzun da varlığımız gibi “mümkin”, O’nun sonsuzluğunun ise varlığı gibi “zorunlu” olduğunu söylemek durumundayız.

[1] Şifâu’l-Alîl, 252 vd.

[2] Hâdi’l-Ervâh, 368 vd.

[3] Ali b. Ali el-Harbî bunlardandır; konu hakkında Keşfu’l-Estâr li İbtâli İddi’âi Fenâi’n-Nâr isimli bir de risalesi mevcuttur. [4] el-Maksadu’l-Esnâ, 106. [5] Bkz. el-Beyhakî, el-Esmâ ve’s-Sıfât, 12.

12 Yanıt to “Cennet ve Cehennem’in Ebedîliği”

 1. Asil said

  Guzel yazi, tesekkurler, hepimizin merak ettigi sorudur belki, ben yazidan birseyler cikartmaya calistim ancak tam olarak anliyamadim, belki en alt satiri anliyamadim o yuzden, burada ne demek istiyor, mumkin ne demek onuda bilmiyorum,

  Bu durumda bizim varlığımızın sonsuzluğunun, Allah Teala’nın varlığının sonsuzluğu “gibi” olmayacağını, zira bizim sonsuzluğumuzun da varlığımız gibi “mümkin”, O’nun sonsuzluğunun ise varlığı gibi “zorunlu” olduğunu söylemek durumundayız.

  Sonucta kisaca sunu merak ediyorum, ahiret hayatimiz ebedimi, sonu varmi? olum varmi, yok olmayi isteme sansimiz, olme tercihimiz varmi?

  Bilmiyorum belki bu sorular size sacma gelebilir, ben sadece Allah tarafindan bize kesin ve net olarak bilgi verilmismi, yada kiyametin zamani gibi oda sadece Allahin bildigi konumu? bunlari merak ediyorum,

  Tesekkurler

  Beğen

 2. Selamlar Asil.

  Mumkinin manasi :

  “Mümkin”, var olması da yoklukta kalması da imkân dairesinde olan demektir.

  MÜMKİN

  “Var olması da, yok olması da eşit olan. İkisi de imkan dairesinde bulunan.” demektir.

  Yani bizim varligimizin sonu vardir,ebedi degiliz,birgun ølecegiz,ama Allahin varligi ebedidir sonsuzdur.

  Estagfirullah sorunun sacmasimi olur, cok guzel bir soru sormussunuz.

  Ahiret hayati sonsuzdur,Ebedidir,sonu yoktur,ahirette ølumde yoktur.kafirler ebediyyen azapta olacaklardir sonu olmayan bir azap (insan bu ebediligi dusundugu zaman yinede bir sonu vardir gibi hayal ediyor, aklimiz bazen bu noktada duruyor gibi) ve gunahkarlar olanlarda gunahlari nisbetinde azap gøreceklerdir,Eger bu dunyadan imanli olarak gøc etmisler ise gunahlari kadar cezasini cekip ondan sonra cennete gireceklerdir.

  Kiyametin ne zaman kopacagini Allah`tan gayri kimse bilemez,

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Kıyamet vardır. O gün, elbette gelecektir. O gün; göklerin parçalanacağı, yıldızların dağılacağı, yeryüzü ve dağların parçalanacağı ve yok olacağı Kur�an-ı kerimde bildirilmektedir. (Müzzemmil 14, İnfitar 1-5)

  H.z Allah kiyametin nezaman kopacagini kesin bildirmemistir.Bu konu hakkinda insaallah yarin siteye uzunca bir yazi yazacagiz.

  Allaha emanet olun.

  Beğen

 3. Konu ile ilgili burda bir yazi var, istersen bir bak :https://yukarikayalar.wordpress.com/2007/05/16/kiyamet-ne-zaman-ve-nasil-gerceklesecektir/

  Beğen

 4. Asil said

  Tesekkurler, okudum.

  En iyisi sunu soyliyebiliriz, “Hic olmiycekmis gibi bu dunya icin, yarin olucekmis gibi Ahiret icin calis”

  Beğen

 5. Agziniza saglik,Aynen øyle “Hic olmiycekmis gibi bu dunya icin, yarin olucekmis gibi Ahiret icin calis”

  Beğen

 6. havzikevser said

  Siten güzelmiş gercetek yüreğine sağlık

  Beğen

 7. Güzel bir yazı, teşekkürler.

  Beğen

 8. tayfun said

  Allah tüm müslüman alemini cennete dahil eylesin. bizi cehennem azabından korusun. çok güzel biryazı tebrikler. tayfun.iyi çalışmalar.

  Beğen

 9. meral said

  süper yazı ve konular çok güzel aktarılmış
  harikasınız

  Beğen

 10. öznur said

  gerçek cennet resim koyun

  Beğen

 11. elif said

  çok güzel saolun ellerinize sağlık merak ettiğimiz bir çok konuyu burda aydınlığa kavuşturdunuz

  Beğen

 12. şule said

  ALLAH tektir hic ama hickimse ALLAHI yaratmamıştır

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: