Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Alkol Bulundurmak Harammı ????

Posted by Site - Yönetici Haziran 1, 2007

Alkol Bulundurmak  Harammı,sarapci_342220

Alkol Bulundurmak Harammı????

Müslümana içki hediye etmesi ve kendisine içki hediye olunması yakışmaz. Zira müslüman temizdir, temizden başkasını hediye etmez ve ondan başkasını da kabûl etmez.

Rivayet edildiğine göre bir adam, Peygamberimize (A.S.M.) üzerinde içki taşınan bir hayvanı hediye etmek istemişti. Peygamberimiz, Allah`ın içkiyi haram kıldığını haber verince adam:

– Satmıyayım mı? diye sordu. Peygamberimiz:

– İçilmesini haram kılan, satılmasını da haram kılmıştır, dedi. Adam bunun üzerine:

– Yahudilere de ikram etmiyeyim mi? deyince Peygamberimiz:

– Onu haram kılan, Yahudilere bile olsa ikram edilmesini de haram kılmıştır, cevabını verdi.

Kur’an-ı Kerim’de, içki, kumar ve fal oklarıyla nasip aramak, yani şans oyunları şeytan işi pisliklerden sayılmıştır. Bu konuda şöyle buyurulmaktadır:

Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi?”(Maide, 5/90-91)

Hz. Aişe (r.a.)’den nakledilen bir hadisi şerifte de sarhoşluk veren her içkinin azının da çoğunun da haram olduğu bildirilmiştir(1) Ayrıca içki ile ilgili yapılan işler de haram kılınmıştır. Bu konuda, Enes (r.a.)’den rivayet edilen bir hadisi şerifte Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

Resulullah (s.a.v.) hamrla (şarapla) ilgili olarak on kişiye lanet etti: “(Hammaddesinden şarap yapmak maksadıyla) sıkana ve sıktırana, içene ve sâkilik yapana, (imalathâneden müstehlike kadar) taşıyana ve taşıtana, satana ve satın alana, bağışlayana, bunun parasını yiyene.”(2)
Bu işi sahabe o kadar ciddiye almış ki, içki içmeyi puta tapmakla eş değerde saymışlardır. Bu konuda, Ebu Musa (r.a.) demiştir ki: “Bana göre, ha hamr içmişim, ha Allah’ı bırakarak şu sütuna tapmışım, ikisi de birdir.”(3)

Ancak, içkinin yasak edildiği tarihin İslam’ın son zamanlarına rastlaması, Bedir ve Uhud gibi savaşlarda bile sahabeden sarhoş olan bazı kimselerin bulunması, içki konusunda zaafı bulunan kimseler hakkında ileri gitmemek ve onları dışlamamak gerektiğini gösteriyor. Nitekim, Resülullah (s.a.v.)’in huzuruna sarhoş olarak gelen bir kişiye sahabenin çıkışıp azarlamalarına karşılık Resülullah farklı bir tutumla; “Kardeşinize karşı şeytana yardımcı olmayın”(4) buyurmuş, böylece onu dinden, imandan soğutup İslam’dan ve müslümanlardan nefret ettirmenin de şeytani bir davranış olduğunu ihtar etmiştir.
Sorunun cevabi asil burda:

Haramların işlendiği bir toplantıya gitmek caiz değildir. Böyle bir davete, uygun bir uslüp ile, katılmanın İslâm açısından sakıncalı olduğunu ifade edip gitmemek gerekir.

Bu nedenle bir zaruret bulunmadıkça müslümanlar, içki içilen yerlerde oturmazlar, içki içenlerle aynı mekanı paylaşmazlar, onları terkederek tepkilerini gösterirler.

Selam ve dua ile…

Bir Yanıt “Alkol Bulundurmak Harammı ????”

  1. cemal said

    Herkezin dini dili kitabı kendine.İnsanlar farklı dinlere sahip olabilir,toplantıda içkide içebilir.Bu kimseyi ilgilendirmez..haramların işlendiği toplantıdan bahsedilmiş,peki bir kaç kişi içki içiyorsa biz günahamı gireriz hayatımda duyduğum en saçma şey tam bir hurafe başkalarının yaptıkları bizi bağlamaz başkalarının yaptıkları bizim günahlarımıza eklenmez böyle düşünceye sahip gericilerimizin olduğunu görünce halime şükrediyorum Allah sizi ıslah etsin gerçekten AT GÖZLÜĞÜ dedikleri bu olsa gerek dünya görüşünüz öyle darki küçücük bir delikten bakıyorsunuz kendinize ait son sorunun cevabı dediğiniz yeri eleştiriyorum.İslami açıdan uygun olup olmadığı bu sitedemi tartılıp biçiliyor İslami açı Allah sevgisi insanların kalbindedir bir yere giderken kimseye birşey sormaya gerek yok yaşayarak öğrenmek en güzelidir bu tam bir asosyallik korkutma mekanizmasının bir parçasıdır.Benim sayın okurlara tavsiyem kendilerinin Kur’an okumalarıdır buralara takılmamalarıdır.

    Site Yøneticisi: Degerli kardesim, Tabiki herkesin dini kendinedir,Ama islamda emri bil ma`ruf ve nehyi anil munker vardir, yani iyilikleri emredip køtuluklerden sakindirmak vardir, bu Allahin emridir, Sen ickili masaya oturacaksin Allahin haram kildigi ickiyi ordakiler icecek sende onaylarcasina beraber oturacaksin nerde kaldi iyilikleri emredip køtuluklerden nehyetmen? Hani sen kuran okuyun bunlari yani bizi dinlemeyin diyorsunya o senin oku dedigin kitabimiz diyor bunu, sen niye icki icenleri o køtulukten alikoymuyorsun? da iskembeden fetva salliyorsun, insanlari køtu yola sevk ediyorsun haberin yok. Bizi At gøzlugu takanlar olarak algiliyorsun peki sen it gøzlugu ilemi bakiyorsun. Allah hidayet versin.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: