Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Kağnı yeniden gözde oldu

Posted by Site - Yönetici Mayıs 30, 2007

Kağnı yeniden gözde oldu,kagnilar

Kağnı Yeniden Gözde Oldu.

Yüzyıllardır insanların yük taşımak için kullandıkları araç olan kağnı günümüzde eskiye duyulan özlem nedeniyle nostaljik amaçlar için değerlendiriliyor

İlerleyen teknolojiye rağmen hala kırsal kesimde insanların ekonomik nedenlerle vazgeçemediği bir araç olan kağnı, Büyükşehirlerde, sahil kentlerinde ise eskiye duyulan özlem nedeniyle nostaljik amaçlarla kullanılıyor.

Köylerden topladığı kağnıları başta oteller olmak üzere villalara, Büyükşehirlere ve sahil kentlerine pazarlayan antika ustası Tahsin Mermut, “Bakım ve onarımını yaptıktan sonra satışa sunduğum kağnılara son yıllarda eskiye olan özlem nedeniyle büyük rağbet var. Ancak, kağnı sayısının giderek azalması nedeniyle siparişlere yetişemiyorum.”dedi.

Eskiye olan ilginin artması nedeniyle köylerde artık kağnı bulmanın mümkün olmadığını belirten Mermut, “Eskiden yılda 30-40 kağnı satardım. Ama, şimdi bulunmuyor. Genellikle kağnı talebi turistik otellerden, villası olan insanlardan, Büyükşehir ve sahil kesimlerinden geliyor. İnsanlar bahçelerine koydukları kağnıları dekoratif amaçlarla sergiliyor ve bundan büyük bir haz duyuyor.”dedi.

Fiyatı büyüklüğüne göre 350 ile 600 YTL arasında değişen kağnıların, günümüzde ekonomik gerekçelerle kırsal kesimde birçok insan tarafından kullanıldığını belirten Mermut, “Hala at, eşek ve öküz gibi hayvanlarla çekilerek yük taşıma vasıtası olarak kullanılan kağnılar, köylerde insanların imdadına yetişiyor. Kağnı kullananlar satmak istemeyince, kullanılmayan ve atıl durumda olanlarını satın alabilmek için kırsal kesimde tarama yapıyoruz. Ama, artık köylerden kağnı bulmak da zorlaştı.”diye konuştu.

Mermut, yabancı turistlerin de ilgisini çeken kağnıları, işyerinin en dikkat çekici yeri olan çatı bölümlerinde sergiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: