Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Mehdi’nin Çıkması

Posted by Site - Yönetici Mayıs 16, 2007

1,,Mehdi'nin Çıkması,Surelerin Fazileti,enam suresi ayet,EL-EN'ÂM SÛRESİ

Mehdi’nin Çıkması

İbnu Mes’ud radıyallahu anh anlatıyor: “Biz, Resülullah aleyhissalâtu vesselâm’ın yanında iken Beni Hâşim’den bir grub genç geldi. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm onları görünce, gözleri yaşla doldu ve rengi değişti. Ben: “(Ey ALLAH Lafzı‘ın Resülü!) Şimdiye kadar, mübarek yüzünüzde hoşumuza gitmeyen bir manzara hiç görmemiştik, (şimdi ne oldu da bizi üzen bir ifade ile karşılaşıyoruz?)” dedim. Şu cevabı verdiler:

“Biz öyle bir Ehl-i Beytiz ki, ALLAH Lafzı bizim için dünyaya mukabil ahireti tercih etmiştir. Benim Ehl-i Beytim benden sonra bela, kaçırılma ve sürgüne maruz kalacak. Nihayet, meşrık (doğu) tarafından beraberlerinde siyah bayraklar olan bir kavim gelecek. Bunlar hayır (saltanat) isteyecekler, fakat istekleri yerine getirilmeyecek. Bunun üzerine onlar savaşacak. ALLAH Lafzı onlara yardım edecek. Bundan sonra istedikleri (hükümdarlık) kendilerine verilecek. Ne var ki, onlar bunu kabul etmeyip emirliği Ehl-i Beytim’den bir adama tevdi edecekler. Bu (Emîr) de, insanlar yeryüzünü daha önce zulüm ile doldurdukları gibi, yeryüzünü adaletle dolduracaktır. Artık sizden kim o güne yetişirse kar üstünde emeklemek suretiyle de olsa onlara varsın (katılsın)” buyurdu.”

Sevbân radıyallahu anh anlatıyor: “Reslülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: “Sizin hazinenizin yanında üç kişi kavga edecek: Üçü de bir halifenin evladıdır. (Halifelik) bunların hiçbirine nasip olmayacaktır. Sonra meşrık (doğu) cihetinden siyah bayraklar (taşıyan bir ordu) zuhur edecek, hiçbir kavmin öldürmediği şekilde sizi öldürecek.”

Ravi der ki: “Sonra (Aleyhissalâtu vesselam) ezberde tutamadığım bir şey daha söyledi. Son olarak da: “Onları görünce onlara derhal biat edin, kar üzerinde emekleyerek de olsa!” buyurdular. Çünkü o, ALLAH Lafzı‘ın halifesidir, Mehdidir.”

Hz. Ali anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Mehdi bizden, ehl-i Beyt’imizdendir. ALLAH Lafzı onu bir gecede ıslah eder (yani tevbesini kabul eder, hizmetini yapacak hale getirir. Doğruyu ilham eder ve muvaffak kılar)”.

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalatu vesselâm buyurdular ki: “Biz Abdulmuttalib’in oğullarıyız. Cennet ehlinin efendileriyiz: Ben, Hamza, Ali, Cafer, Hasan, Hüseyin ve Mehdi.”

Abdullah İbnu’l Haris İbni Cez’iz-Zübeydi radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm (bir gün): “Doğudan birtakım insanlar çıkacak ve Mehdi için zemin hazırlayacak” buyurdular. O Mehdi’nin hakimiyetini kastediyor.”

3 Yanıt “Mehdi’nin Çıkması”

 1. osan123 said

  BEN BU OLAYI ANLAMADIM DABBETÜL ARZ İLE MEHDİ ARSINDA Kİ ANLAM NEDİR LÜTFEN CEVAPLARINIZ BEKLİYORUM..

  Beğen

 2. DABBE arapçada hayvan ve canly anlamlaryna gelen,”DEBBE”KÖKÜNDEN türemis bir isimdir.”DEBBE”hafif yürüme,debelenme demektir.Hayvanlar ve hasereler için kullanylyr.YECÜC VE MECÜC’E musallat olan hastaligi”DABBETÜL ARZ OLARAK YORUMLANMAKTADIR.

  ”O DABBE bir türve çesit.Çünki gayet büyük bir tek sahys olsa,her yerde herkese yetismez.Demek dehsetli bir taife-i hayvaniye(hayvan toplulugu)olacak.Belki”’bir agaç kurdundan baskasini haber vermedi…”'(sebe suresi14)ayetinin isaretiyle,o hayvan,DABBATÜL ARZ denilen agaç kurtlarydyr ki;insanlaryn kemiklerini agaç gibi kemirecek,insanyn bedeninde disinden tirnagina kadar yerlesecek.
  Dabbe insanin vücuduna yerlesecek,disinden tirnagina kadar vücudunun her zerresine yerlesecek bir virüs yada mikrop türü olduguna isaret ediyor olmasida mümkündür.
  EN DOGRUSUNU ALLAH BiLiR.

  …Deccallarin FITNELERiYLE BiLEREK,SEVEREK iSYAN VE AZGINLIGA VE YECÜC VE MECÜC’ÜN ANARSiSTLiGi ile karisikliga ve canavarliga giden ve dinsizlige,küfr ve küfrana düsen(inkar ve nankörlük yapan)insanlaryn akillarini baslarina getirmek hikmetiyle,arzdan bir hayvan çikip musallat olacak,zir ü zeber(darmadagin edecek.)

  Hadislerde YECÜC VE MECÜC ‘ÜN ÖLÜMLERi,çekirgelerin ölümlerine benzetilmektedir.Çekirgeler normal,zamanda az sayyda iken,bir anda gelisip bulunduklari yeri talan ederler.Ölümleri de ayni sekilde ani ve toplu sekilde olur.

  Herseyin en iyisini H.z Allah bilir.

  Allaha emanet olun

  Beğen

 3. adnan said

  dabbetül arz mehdinin ta kendisidir.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: