Göynem – Beyşehir

İlahi – Kur`an -İslam – Din -Tasavvuf – Belgesel – Dua – Hadis – Tarih – Şiir – Vs… – بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

Bayanların Pantolon Giymesi Caizmi ?

Posted by Site - Yönetici Nisan 28, 2007

Bayanların Pantolon Giymesi Caizmi ?

Bayanların Pantolon Giymesi Caizmi ?

Peygamber (s.a.v) hadisi şerifinde ;” Kendini erkeğe benzeten kadina, kendini kadina benzeten erkeğe lanet olsun buyurmuştur. ” Burada ki kasit bir kadinin saclarini bir erkek gibi kisaltmasi, erkeklere mahsus giyilen seyleri giymesidir. Erkekler icinde bir kadin gibi saç uzatmasi, veya kadinlara mahsus hareketlerde bulunmasidir. Bununla beraber, Kadinlarin şalvar giymesi dinimizde çok hoştur. Bir gun bir kadin deve üzerinde Peygamber (s.a.v) haz. lerinin yakinlarindan geçerken, deveden dusmus ve bacak arasi belli olacak sekilde yerde kalmistir. Fakat bu kadin salvar giydigi icin ve mahrem yerleri belli olmadigi icin, Peygamber (s.a.v) o kadina ve o tarz giyinen kadinlara soyle dua etmistir. ” Şalvar giyen kadina Allah`in rahmeti olsun “.

” (Hadîsi; Ukaylî, Ibn Adîy (Kâmil’de) ve Beyhakî (el-Edep’te) rivâyet etmişlerdir.Buna göre erkek gibi pantolon giyinen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahî, erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz. Giydiği pantolon dar olur da vücut hatlarını ortaya koyarsa, fitneye (helâl olmayan cinsel duygulara) sebep olacağı için ayrıca günah işlemiş olur.

Kadının her yeri kapalı amma bir mahrem yerini dahi dar giyinmişse bu tesettürlü değildir.

Resulullah aleyhisselam efendimiz “Allah örtülü çıplak kadınlara lanet etsin…” buyuruyorlar.

Örtülü amma çıplak… Diğer başka bir hadis-i şeriflerinde “cehhennemliklerin çoğunun kadınlar olduğunu gördüm…” buyurmuşlardır.

Peygamber efendimiz buyuruyor ki:
(Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

(Erkeğe benzemeye çalışan kadın, kadına benzemeye çalışan erkek bizden değildir.) [İ.Ahmed]

(Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!) [Buhari]

(Erkeklere benzeyen kadınlara ve kadınlara benzeyen erkeklere Allah lanet etsin!) [Taberani]

5223 – İbnu Ebî Müleyke anlatıyor: “Hz. Aişe radıyallahu anhâ’ya: “Kadın (erkeğe mahsus) ayakkabı giyer mi?” diye sorulmuştu:
“Resülullah aleyhissalâtu vesselâm kadınlardan erkekleşenlere lanet etti!” diye cevap verdi.”
Ebu Dâvud, Libâs 31, (4099).
5224 – Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm kadın elbisesini giyen erkeğe ve erkek elbisesini giyen kadına lanet etti.”
Ebu Dâvud, Libas 31, (4098).

Hadislerde de görüldüğü gibi Allah Rasulü (s.a.v.) efendimiz böyle ferman buyurmuş.Bize düşen lebbeyk ya Rasulullah demektir. Pantolon erkek kıyafetidir.Nefsimizin sevdiğini değil de Allah Rasulü’nün emrettiğini yaparsak hakkın rızasına ereriz inşallah.Selam ve dua ile…

11 Yanıt “Bayanların Pantolon Giymesi Caizmi ?”

 1. serpil said

  ben öğretmlik yapıyorum ve pantolon giyiyorum ama bunu erkeğe benzemek maksatlı giymiyorum,aksine üstüne uzun tunik giyerek daha kapalı olduğuma inandığım için giyiyorum ve ayrıca etekten daha rahat ve kapalı oluyor.burda önemli olan niyet değilmidir,çevremde kapalı tanıdıklarım var ve yanlış yaptığım inanıyorlar hangisi doğru.bana yol gösterebilirmisiniz.şimdiden teşk ederim aeo

  Beğen

 2. Admin said

  Serpil kardesim,Øncelikle yorumunuz icin tesekkur ederim.

  Konuya gelince:

  Benzemek niyeti olmasa da, erkeğin boynuna kolye, koluna bilezik ve kulağına küpe takması kadınlara benzemek olur ve caiz değildir. Kadının da, benzemek niyeti olmadan da, pantolon giymesi caiz olmaz.

  (Dinde kolaylık vardır) diyerek bilerek veya bilmeyerek dinde yenilik yapmaya çalışanlar çıkıyor. Dinimizde ifrat ve tefritin yani aşırılığın yeri yoktur. Dinimiz orta yolda olmayı emreder. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (İşlerin hayırlısı vasat olanıdır.) [Beyheki]

  [Vasat, ifrat ve tefritten uzak orta yol demektir. İfrat, normalden fazla, tefrit, normalden az demektir. Mesela çok uyumak ifrat, çok az uyumak tefrittir.]

  İfrata kaçarak gücünün yetmediği şekilde ibadet etmeye çalışmak, mesela geceleri hiç uyumadan namaz kılmak, gündüzleri hep oruç tutmak, hanımından uzak kalmak, et, süt, tatlı gibi şeyleri hiç yememek, iyi müslüman olmak demek değildir.

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Kolay bir din ile gönderildim. Dinimizde ruhbanlık yoktur. Et yiyin, hanımlarınızla mübaşeret edin! [Nafile] oruç da tutun! Tutmadığınız günler de olsun! [Nafile] namaz da kılın! Uyuyun da. Ben bunlarla emrolundum.) [Taberani]

  (Din kolaylıktır. Dinde aşırı gideni din mağlup eder.) [Nesai]

  Şu halde yiyip içmeden, uyumadan ibadet etmek zordur.
  Günümüzde ifrata kaçanlar azdır veya hiç yoktur. Fakat tefrite gidenler çoktur. (Dinde kolaylık var) veya (Kolayını yapıyorum) diyerek dini bozmaya çalışanlar çoktur.

  Birkaç misal:
  Ayaklara mest giyiliyor, üstüne meshediliyor diyerek tırnaklara oje sürüp, üstüne meshetmek caiz olmaz. Yahut bugünkü naylon çoraplara meshetmek caiz olmaz. Çoraba meshetmek kolaylık ise de, dinin emri değişmiş olur, ibadet sahih olmaz.

  Su bulunmadığı zaman teyemmüm etmek farzdır. Fakat dinde reformcuların dediği gibi, sular kesilince hemen teyemmüm edin demek, dinde kolaylık değil, dini değiştirmektir. Ramazan yaza gelince tutmayıp, kışa tehir etmek de dini değiştirmek olur.

  (Dinde kolaylık var) diyerek namazları vaktinde kılmayıp, hepsini gece yatarken kılmak da dini değiştirmek olur. (Dinde zorluk yoktur, kolaylık vardır) demek, (Dinimizin verdiği ruhsatlardan faydalanın) demektir. Yoksa, (Herkes hoşuna giden şeyleri yapsın, hoşlanmadığı şeyleri yapmasın, ibadetleri keyfine göre değiştirsin, erkek kadın elbisesi giysin, kadın erkek elbisesi giysin) demek değildir. Dinde ufak bir değişiklik yapmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur.

  Kur’an-ı kerimde de mealen, (Dinlerini oyuncak ve eğlence edinen kimseleri bırak) buyurulmaktadır. (Enam 70)

  Dinimiz bu konunun önemini bildirirken, zamanla daha iyisini yaparsın demek yanlıştır. Bize düşen, dinin emrini olduğu gibi bildirmektir. O ne kadar uyabilirse uyar. Tam uyar, yarım uyar veya hiç uymaz. Namaza yeni başlayan birisine, (Beş vaktin hepsini kılmana gerek yok, şimdilik günde bir vakit kılsan da olur, zamanla daha iyisini yaparsın) denir mi? Güya bu ümmete, dinin sahibinden daha çok merhamet göstermek, rahmani mi, yoksa şeytani mi?

  S. Ebediyye’de, (Pantolon, manto altına giyilebilir ise de, mantonun pantolon yokmuş gibi dizleri örtmesi lazımdır) demesi, pantolon giymeye izin vermek demek değildir. Pantolon giymeyi gerektiren şartlar varsa, hiç değilse böyle giyilebilir demektir. Böyle giyilince, pantolon erkek kıyafeti olmaktan çıkmaz, ancak görünmediği için giyilmesi caiz olur. Altın yüzüğü gümüşle kaplatınca, altın görülmediği için kullanılmasının caiz olması gibidir. Adamın, (Erkek kıyafeti kadın kıyafeti halini alır) demesi çok yanlıştır. Erkek tedavi niyetiyle bilezik, kolye kullanırsa, bunlar kadın ziyneti olmaktan çıkmaz, fakat tedavi maksadı olduğu için caiz olur. Kolaylaştırın, güçleştirmeyin demek, kolayınıza geleni yapın, dini istediğiniz gibi değiştirin demek değildir. Dinimizin tanıdığı ruhsatlardan faydalanın, aşırı gitmeyin, fitneye sebep olmayın demektir. Yoksa, (Herkes hoşuna giden şeyleri yapsın, hoşlanmadığı şeyleri yapmasın, ibadetleri keyfine göre değiştirsin) demek değildir. Kolaylığın ölçüsü ne? Birine kolay gelen bir başkasına zor gelebilir. O zaman her insana göre dini değiştirmek lazım. O zaman dine ne lüzum vardı. Dini emir ve yasaklar niye bildirildi. Hâşâ dinin kuralları lüzumsuz yere mi bildirildi? Kolayıma böyle geliyor diye, dinde ufak bir değişiklik yapmak dini değiştirmek olur.

  İlmihalde, (Şalvar, çok geniş olduğu için, âdet olan yerlerde, kadınlar için de, iyi bir örtü ise de, âdet olmayan yerlerde fitneye sebep olursa, kullanmak caiz olmaz) deniyor. Demek ki hem dinin emrine uyacağız, hem de fitne çıkarmaktan kaçacağız.

  Allah yardimcimiz olsun.
  Allaha emanet olun.

  Beğen

 3. hasan aksu said

  SELAMUNALEYKÜM
  Sayın editör kardeşim evvela selamlarımı iletir görevinde başarılar dilerim. Ben öylesine sitenize girdim gezinirken bu yazı dikkatimi çekti ancak bazı beğenmediğim yada yanlış anlaşılmalara sebebiyet vereceğine inandığım bazı çümlelerin olduğunu bildirmek için bu mesajı yazma gereği duydum.
  Detaylı yazmayacağım ancak nedense kılık kıyafeti din olarak algılanacak biçimde kıyafet değiştiren dinini değiştirmiş olur der gibi yazılarınız var ben bunları şahsım adıma bir imam olarak hoş karşılamadım ve yanlış olduğunu sanıyorum.
  Amalle itikatı karıştırmayalım lütfen. İkide bir kimse keyfine göre dini değiştiremez gibi yazıların var lütfen başkalarının eline koz olarak geçmeden önce o kelimeleri <> olarak değiştirirseniz memnun olurun sevgi ve sygılarımla başarılar dilerim Allah’a emanet ol.

  Beğen

 4. Admin said

  Aleykumselam hasan hocam,
  kafaniza takilan cumleler nelerdir bilemiyorum, Bu yazidaki bazi kelimeler zaten parantez icinde verilmistir, Yukaridaki yazida ” Kilik kiyafet degistiren dinini degistirmis olur ” diye veya buna benzer bir cumle yoktur,(Mesela : “(Dinde kolaylık var) diyerek namazları vaktinde kılmayıp, hepsini gece yatarken kılmak da dini değiştirmek olur.Dinde zorluk yoktur, kolaylık vardır) demek, (Dinimizin verdiği ruhsatlardan faydalanın) demektir. Yoksa, (Herkes hoşuna giden şeyleri yapsın, hoşlanmadığı şeyleri yapmasın, ibadetleri keyfine göre değiştirsin, erkek kadın elbisesi giysin, kadın erkek elbisesi giysin) demek değildir. Dinde ufak bir değişiklik yapmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur.
  ” . ) Burda insanlarin islam dairesi icerinde neyi nasil yapabilecekleri bildirilmistir. Uygulayabilen uygular yapamiyanlara birsey diyemeyiz, Herseyin en iyisini bilen Allah`tir.

  Yorumunuz icin candan tesekkur ederiz hocam, ilminizden herzaman istifade ederiz insaallah.

  Beğen

 5. ferayi said

  selamlar ben bir arkadaştan bir şey duydum ve kafama takıldı. bayanlar diz kapaklarını örtecek bir tünik giyip altınada vücut hatlarını belli etmeyen pantolon giyerse caizmiş. doğru mu?

  Beğen

 6. tecelli said

  selamun aleykum
  ben admin arkadasin dedigini destekliyorum cunku bana gore yada sana gore yazmiyor dikkat edilirse hadis ve ayetler isiginda bilgi alisverisinde buluyor hayet de guzel acikliyor hasan hacaya gelince saniyorum hocalik damarina dokunmus olucakki hosuna gitmemis dikkanizini cekerse sahsi adina ve bir imam olarak diyor kendileri ilamiyette sahsim adina bana gore bence bu boyledir demek yakisik almaz ve heleki bu bir imam ise ama nedense genellikle hocalar daha cok kullaniyor bunun adina kisaca soyle ozetliyebiliriz nefsi emmare baska birsey degil

  Beğen

 7. A,selam Ferayi kardesim,
  Ben fetva makaminda degilim ve sizin sorunuzun cevabi yukaridaki yazida mevcuttur,Yorumunuz icin tesekkur ederiz. Allaha emanet olun.

  Ayrica Tecelli kardesime de bu guzel yorumu icin tesekkur ederim.Allah razi olsun.

  Beğen

 8. eda said

  esselamualeyküm,
  hocam yazılarınızı gayet hoş buluyorum,allah başarılar ihsan eyleye,
  bende bır kaç cümle bırakmak istıyorum,
  ***islamiyet tartışma dini degildir,
  eger efendimiz demisseki,erkege benzemege çalışan kadına lanet olsun,
  bitmiştir.bunun artık lamı cimi yok.
  ***ama efendimiz boşuna dememiş

  ***cehennem ehlinin çogu kadınlar,
  bu sokakların hali nedir kardeşlerim,
  allah hepimizi gafletten uyandırsın,

  Beğen

 9. Mehmet Eğri said

  Selamunaleykum,
  Gerçekten güvenilir bir site gibi gelmedi bana burası yazar kardeşim,
  Günde 5 vakit yerine bir vakit kılana “olsun zamanla olur” demenin neresi yanlıştır? kim şeytan kim rabbani?İnsanın içindeki Allah sevgisini bilmek Allah(c.c)’tan başka kime düşmüştür efendim?
  Allah’a yalvarıyorumda Velilerin Şah’ı gelsinde,din nasıl yaşanır göstersin.

  (Kadın gibi davranan erkeğe, erkek gibi davranan kadına lanet olsun!)BUHARİ

  Dinimiz cinsiyetinizin dışında davranmayı yasaklıyor,bol pantolonunu kıza yahut erkeğe yakıştıran kim? kılan kim? Pembeyi kadına,maviyi erkeğe yakıştıran insanlar değil mi?Sizce bugünki nisa kardeşlerimizin erkeğe benzeme amacındamı pantolon giydiğinimi düşünüyorsunuz?Kalpte olanı kafada olanı Rabbimden daha iyi kim bilebilir?Hadisteki kasıtın o olduğundan haberdar değil misiniz? ve çok büyük ihtimalle doğru olan hadisin Buhari’de bulunan olduğunu düşünüyorum.Nakl olurken değişmiş olduğunu düşüncesindeyim.Çünkü az buçuk düşünen insan peygamberimizin en güzelini en anlamlısını söyleyeceğini bilir.Hadis aynen Hakim’de yazdığı gibi olsada size pantolon giymeyin deme yetkisini kim veriyor? Sizin işiniz ayetleri,hadisleri,kaynakları ortaya koyarak çekilmek değil mi canım kardeşlerim?Ne diye hadisten sonra hükmünüzü söylüyorsunuz,kendinize göre yorum yapıyorsunuz?
  Çok zayıf içerikli bir site olduğunuzu söylemek istedim hocam özür dileyerek…Allah imanla ölmeyi nasip eylesin
  Selametle Allah’a emanet olun
  (Kadın elbisesi giyen erkeğe, erkek elbisesi giyen kadına lanet olsun!) [Hakim]

  Beğen

 10. Mehmet egri kardeşim. Hadis-i şerifleri irdeleme veya yorumlama gibi bir ilmimiz yoktur. Hadislerin orjinali neyse odur.Biz oldugu gibi inanır ve iman ederiz. etmeyenler veya hadislerin eksik oldugunu savunanlar bu dine zarardan başka birşey veremezler. Sitemizin size göre yetersiz geldiginden bahsetmissiniz olabilir biz çok iddialı degiliz siz daha geniş ve kapsamlı sitelere gidin burda ne işiniz var ki .
  selam ve dua ile

  Beğen

 11. sadi taş said

  Değerli dostlar yorum yapmak bana düşmez ama onca hadisin ışığında diyebiliriz ki kadınlar erkek,erkekler de kadın gibi giyinemez.Bunu Resullah efendimiz buyurmuş.Bana göre bu site tatmin edici.Tabiki nefis bazı şeyleri kaldıramıyor ve kolaya kaçıyor.Çevremizde o kadar örtülü çıplak varki.Güya örtülü olan bu bayanlar diğerlerden daha çok tahrik ediyor milleti.Bunlar dine zarar veriyor.Hani türban takmasa daha iyi olur dedirten cinsten.Dinde kolaylık var deyip dini yozlaştırmasınlar.Verdiğiniz bilgilerden dolayı ALLAH sizden razı olsun.Ha bu arada İSLAM benceler üzerine kurulu değil.Kimse bence bu böyle olmalı cürretini gösteremez.Selam ve dua ile

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 
%d blogcu bunu beğendi: